Az etetés és itatás
Az etetõkkel szemben támasztott legfontosabb követelmény, hogy rögzítettek, könnyen kezelhetõk és fertõtleníthetõk legyenek, mint pl. egy súlyos kerámiaedény, amit a nyúl nem fog felborítani, és tartalmát szétszórni. Feltétel még, hogy a nyulak ne tudjanak belefeküdni, beleüríteni és a kikaparást is meg kell akadályozni. Az etetést minden nap azonos idõpontban érdemes adni a nyusziknak, így ők is állandósághoz szoknak.
Az etetés mellett az itatásra is gondot kell fordítani. A növendék állatok napi vízigénye 0,2-0,5 liter, az anyanyulaké 0,6-0,8 liter, a szoptatás alatt ennél valamivel több.
Nagy víztartalmú takarmányok etetésekor az ivóvíz szükséglet felét a takarmány biztosíthatja, ivóvízrõl azonban ekkor is gondoskodni kell. Elsősorban az önitató rendszerek alkalmazása a célravezetõ.
A hobbinyulakat ma a leggyakrabban gabona alapú keverékekkel etetik, amelyek nagyszámú összetevőt tartalmaznak. Megtalálható bennük a kukoricapehely, az alfalfa, tört zab és búza, valamint kisebb mennyiségben zúzott szárított lágyszárúak is. A közelmúltban a babot tartalmazó keverékeket a legtöbb helyen kivonták a forgalomból, mivel felmerült, hogy nem károsak-e a nyulak számára. Előfordulhat ugyanis, hogy a darabok megakadnak a torokban vagy az emésztőcsatorna későbbi szakaszaiban.
Az összetevők és azok részaránya keverékről keverékre változó, de ez a csomagoláson fel van tüntetve. Azért is jó, ha márkás terméket vásárolunk, nem pedig valamilyen ismeretlen összetételű keveréket viszünk haza, mert így biztosak lehetünk a csomagolásban található táplálék vitamintartalma és tápértéke felől. Ne gondoljuk, hogy gazdaságosabb a legnagyobb kiszerelést választani, hiszen előfordulhat, hogy nem használjuk el a szavatossági idő lejártáig.
Igyekezzünk éppen a megfelelő mennyiségű napi táplálékot biztosítani kedvencünk számára. Ebben is segítségünkre lesz a csomagoláson feltüntetett javaslat. Ne hagyjuk az el nem fogyasztott táplálékot az edény alján felgyűlni, hiszen meg is romolhat.
Kertben tartott állatoknál ügyeljünk, hogy a szárazeledeles tálka ne a dróthálós ajtó előtt legyen, mert így az eső eláztathatja a tartalmát.
Répafélék, gyökér és gumóstakarmányok
A répafélék, gyökés és gumóstakarmányok ízletesek, jól emészthetõek, a nyulak szívesen fogyasztják, de egyedenként napi 4-6 dkg-nál többet ne adjunk nekik,miután sok vizet is tartalmaznak. A sérült répafélék hamar romlanak, rothadnak, télen könnyen megfagynak. Ilyen állapotban veszélyt jelentenek a nyulak számára. Gyomor- és bélhurutot, hasmenést, felfúvódást válthatnak ki, ezért is célszerû etetés elõtt a répákat megmosni. Az ilyen takarmányok etetésével egyidõben mindig legyen előttük nyersrostban gazdag széna.
A káposzta és kelkáposzta levelei a legelterjedtebbek. Bármennyire is köztudatba került, hogy a nyúl szereti a káposztát, mégis csak kisebb mennyiség etetése javasolt, mert ezek puffasztanak, zavarokat okozhatnak az emésztésben, néha még az ivari életben is. Néha etethetünk spenótot, sóskát és salátát, bár ezek is hashajtóak lehetnek. Kaphatnak a nyulak egy-egy gyümölcsöt, fõként almát.(mag nélkül!) Valamennyi ilyen takarmány esetében ügyeljünk a tisztaságra, mert a sáros, szennyes takarmány hasmenést válthat ki.
A nyuszi étrendjének legnagyobb részét a jó minőségű széna tegye ki.
-
Milyen a jó széna?
A jó széna illatos (ha beleszagolok, a nyári rét fűkavalkádjának illatát érzem), nem nedves, nem penészes, nem dohos és nem poros. A színe legalább emlékeztet :) a fű színére, halvány zöld és nem szürke.
A széna mindig álljon a nyuszi rendelkezésére, lehetőleg szénatartóban, mert amit magaalátapos, azt már nem szívesen eszi meg.
Miért jó a széna?
A szénának nagyon jó az élettani hatása. Szükséges nyuszink emésztésének rendben tartásához. Koptatja a fogakat. Alacsony az energiatartalma, magas a rosttartalma. Sok széna etetésével megelőzhetjük vedlés idején a szőrgombócok kialakulását. Leköti magát a nyuszi, amíg eszegeti, nem lakik vele 2 perc alatt jól, mint a tápokkal, hanem hosszasan ropogtatja és addig sem rosszalkodik. :)
-
Zöldségekkel és gyümölcsökkel gazdagítsuk nyuszink étrendjét. Ezeket adhatjuk frissen és szárítva is. A lényeg, hogy tiszta és egészséges zöldségeket és gyümölcsöket adjunk. Ha bármi barnás foltot, a romlás kezdeményét látjuk, azt szigorúan vágjuk ki, mert megbetegedhet tőle kedvencünk.
Az új zöldségeket és gyümölcsöket mindig fokozatosan vezessük be az étrendbe. Nem kell nagy mennyiségeket adni, inkább több féléből kevesebbet. Pl. egy szelet zeller gumó, egy levél kelkáposzta, negyed alma, stb.
Lehetőleg megbízható helyről szerezzük be a zöldségeket, különösen fiatal állataink érzékenyek a permetező- és tápszerekre.
|